.

Пълен списък на номинираните филми за наградите "Оскар" 2019

Ето кои филми получиха най-много номинации тази година
Бохемска рапсодия / Звезда се роди / Фаворитката
Снимка: Бохемска рапсодия / Звезда се роди / Фаворитката

Академията за филмово изкуство и науки в САЩ обяви номинациите за 91-ите награди "Оскар". Следващият списък представя всички номинирани филми в 24-те категории на най-престижните кино награди. Тази година най-много номинации получиха филмите "Рома" и "Фаворитката" - по 10. Церемонията по връчването на отличията ще се състои на 24 февруари, а дотогава всички тръпнем в очакване, за да разберем кои ще грабнат златните статуетки. Вижте всички номинирани!

Най-добър филм

"Черната пантера" / Black Panther

"Роди се звезда" / A Star Is Born

"Рома" / Roma

"Фаворитката" / The Favourite

"Вице" / Vice

"Бохемска рапсодия" / Bohemian Rhapsody

"Зелената книга" / Green Book

"Черен в клана" / BlacKkKlansman

Най-добра актриса

Глен Клоуз, "Съпругата"

Лейди Гага, "Роди се звезда" 

Ялица Апарисио, "Рома"

Оливия Колман, "Фаворитката"

Мелиса Маккарти, "Можете ли да ми простите?"

Най-добър актьор

Крисчън Бейл, "Вице"

Брадли Купър "Роди се звезда"

Виго Мортенсен, "Зелената книга" 

Уилям Дефо, "Пред портите на вечността"

Рами Малек, "Бохемска рапсодия" 

Най-добра актриса в поддържаща роля

Ейми Адамс, "Вице"

Марина де Тавира, "Рома"

Реджина Кинг, "Ако Били Стрийт можеше да говори" 

Ема Стоун, "Фаворитката" 

Рейчъл Уайз, "Фаворитката" 

Най-добър актьор в поддържаща роля

Махершала Али, "Зелената книга"

Адам Драйвър, "Черен в клана"

Сам Елиът, "Роди се звезда"

Ричард Грант, "Можете ли да ми простите?"

Сам Рокуел, "Вице"

Най-добър режисьор

Спайк Лий, "Черен в клана"

Павел Павликовски, "Студена война"

Йоргос Лантимос, "Фаворитката" 

Алфонсо Куарон, "Рома"

Адам Макей, "Вице"

Най-добро операторско майсторство

"Студена война"

"Фаворитката"

"Никога не поглеждай"

"Рома"

"Роди се звезда" 

Най-добър оригинален сценарий

"Черната пантера"

"Черен в клана"

"Ако Били Стрийт можеше да говори"

"Островът на кучетата"

"Мери Попинз се завръща" 

Най-добър адаптиран сценарий 

"Балада за Бъстър Скръгс"

"Черен в клана"

"Можете ли да ми простите?"

"Ако Били Стрийт можеше да говори"

"Роди се звезда"

Най-добър анимационен филм

"Феноменалните 2" 

"Спайдър мен: В Спайди-вселената"

"Мирай"

"Ралф разбива интернета"

"Островът на кучетата"

Най-добър късометражен анимационен филм

"Animal Behaviour"

"Bao"

"Late Afternoon"

"One Small Step"

"Weekends"

Най-добри визуални ефекти

"Avengers: Infinity War"

"Christopher Robin"

"First Man"

"Ready Player One"

"Solo: A Star Wars Story"

Най-добър чуждоезичен филм

"Capernaum"

"Cold War" 

"Never Look Away"

"Roma"

"Shoplifters"

Най-добър документален филм

"Free Solo" 

"Minding The Gap" 

"Of Fathers and Sons" 

"RBG"

"Hale County This Morning, This Evening"

Най-добър късометражен документален филм

"Black Sheep"

"End Game"

"Lifeboat"

"A Night at the Garden"

"Period. End of Sentence." 

Най-добри костюми

"The Ballad of Buster Scruggs"

"Black Panther"

"The Favourite"

"Mary Poppins Returns"

"Mary Queen of Scots"

Най-добър грим и прически

"Border"

"Mary Queen of Scots"

"Vice"

Най-добър монтаж

"BlacKkKlansman"

"Bohemian Rhapsody"

"Green Book"

"The Favourite"

"Vice" 

Най-добър звуков мишунг

"Black Panther"

"Bohemian Rhapsody"

"First Man"

"Roma"

"A Star Is Born"

Най-добър звуков монтаж

"A Quiet Place"

"Black Panther"

"Bohemian Rhapsody"

"First Man"

"Roma"

Най-добър късометражен филм

"Detainment"

"Fauve"

"Marguerite"

"Mother"

"Skin"

Най-добра музика

"Black Panther"

"BlacKkKlansman"

"If Beale Street Could Talk"

"Isle of Dogs"

"Mary Poppins Returns"

Най-добра оригинална песен

"All The Stars" - "Black Panther"

"I’ll Fight" - "RBG"

"Shallow" - "A Star Is Born"

"The Place Where Lost Things Go" - "Mary Poppins Returns"

"When A Cowboy Trades His Spurs For Wings" - "The Ballad of Buster Scruggs"

Най-добра сценография

"Black Panther"

"First Man"

"The Favourite" 

"Mary Poppins Returns" 

"Roma"